Kuidas valida endale mootorratta sõiduvarustust?

mootorrattus turvavarustusega sõitmas

Asjaliku ja mõtleva mootorratturi tunneb ära just korrektse turvavarustuse järgi. Tihti küsitakse meie käest, millist sõiduvarustust valida, nii et panime kirja Rapla Autokooli soovitused, millele tähelepanu pöörata.

Mootorratturite hulgas levib ütlus, et minnakse sõitma mitte kukkuma. Ükski sõitja ei istugi ilmselt masina selga eesmärgiga kukkuda, kuid õnnetusi siiski juhtub. Mootorrattajuhi ja temast 90 km/h mööduva teekatte vahele jääb sellises olukorras vaid turvavarustus.  Seega tasub enne teel asumist hoolega mõelda, kas oled teinud kõik võimaliku, et õnnetuse korral tervelt edasi liikuda.

Mootorratta turvavarustus koosneb mitmest osast, mille mõned elemendid on kohustuslikud ning mõned valikulised, kuid kõik siiski olulised. Õpilaste turvalisus on meie jaoks väga oluline, mistõttu peavad autokoolis sõitjad alati kandma korralikku sõiduvarustust, mis võiks koosneda kiivrist, saabastest, kinnastest ning kaitsmetega jopest ja pükstest.

Mootorratta kiiver

Kiiver on kohustuslik sõiduvarustuse element nii igapäevases liiklemises kui ka autokoolis. Rapla Autokool laenutab oma õpilastele õppesõidu ajaks kiivrit, kuid soovitame siiski kasutada isiklikku peakaitset, mis on täpselt parast ning hügieeniline. Õige kiiver on mugav, tihedalt ümber pea, ei loksu ega lase läbi liigset müra. Kui aga soovid kasutada kooli kiivrit, siis palume võtta kaasa oma kiivrisuka. Pea higistab kiivris nii sooja kui jaheda ilmaga ja sukk aitab hoida kiivri puhtana. Sõitude vahel kiivrisukka pestes on iga järgmine sõidukord meeldiv kogemus nii sinule kui ka teistele õpilastele.

Mootorratta saapad

Õppesõidu ajal on nõutud saapad, mis on paksema tallaga ning kaitsevad pahkluud. Ideaalseks variandiks on spetsiaalsed mootorratta saapad, mis kaitsevad varbaid, jalalaba, kanda, pahkluud ning sääri. Motosaapad on erinevalt tavalistest saabastest üldjuhul spetsiaalse tugevdatud ninaga, mis muudab käiguvahetamise ja pidurdamise lihtsamaks ja mugavamaks. Tavalise saapa nina mahub tihti halvasti käiguvaheti alla, muudab sõidu ebamugavaks ja võib-olla isegi ohtlikumaks. Vali sellised mootorratta saapad, mis ei pigista ega loksu. Mugavast kõndimisest on olulisem mugavus mootorratta sõiduasendis.

Motokindad

Kindad on õppesõidu ajal kohustuslikud. Need ei kaitse üksnes kätt kukkumise korral, vaid hoiavad ka sooja ja tagavad libisemisvastase haarde lenkstangist. Kukkumisel puudutavad esimesena maapinda just peopesad, mistõttu peab neid kaitsma tugevamast nahast või tekstiilist kinnastega. Parematel motokinnastel on peopesal ka n.ö. libisemispunnid või tallad, mis võtavad asfaldil libisedes suurema osa hõõrdumisest enda kanda jättes käe terveks. Sellest tulenevalt ei ole suusakindad piisav kaitse mootorrattaga sõites. Vali motokindad, mis on paraja suurusega ja pole liiga jäigad. Katseta poes kinnaste omadusi haarates mõne mootorratta lenksust või trepi käsipuust. Liiga väikeste kinnastega ei saa pöidlaga vajutada suunatule lülitit ning liiga suurte kinnastega tekib peopesale ebameeldiv volt. Jäigad kindad takistavad aga pidurdamist.

Jope, püksid ja kaitsmed

Õppesõidul on vajalik pikkade varrukatega tugev jope ning pikkade säärtega tugevast materjalist püksid. Vajadusel saab kaitsmeid laenata autokoolist, kuid soovitame soojalt õppesõitu tulla spetsiaalsete mootorratta pükste ja jopega, millel on sisseehitatud kaitsmed. Mootorratta riided kaitsevad kukkumisel nahka ja liigeseid, kuid hoiavad ka tuule, külma ja vihma eest. Jällegi soovitame valida sobiva suurusega ja mugavad riided, mille kaitsmed asuvad õigetel kohtadel ning ei liigu paigalt. Proovi valitud mootorratta riietega istuda mõne tsikli selga ja veendu, et püksisääred ja jope varrukad ei oleks liiga lühikesed. Lisaks tasub tähelepanu pöörata riiete värvusele, sest erksamad toonid teevad sind teisele liiklejatele paremini nähtavaks.

 

Kõike seda arvesse võttes peab siiski meeles pidama, et kiiver ega kaitsmed ei ole garantii õnnetusest vigastusteta pääsemiseks.  Nad võivad sind küll päästa kõige koledamatest vigastustest, kuid sõiduohutuse eest vastutab eelkõige siiski juht. Just seetõttu paneme Rapla Autokoolis suurt rõhku turvalise sõidustiili õppimisele.

 

Rapla Autokooli järgmine mootorratta juhilubade kursus algab 28. märtsil ning mopeedijuhi kursus 3. aprillil.

Kas mõni sinu sõber või lähedane tahab mootorattaga sõitma hakata? Jaga seda artiklit temaga, et ta saaks turvaliselt liigelda.