Õpetaja Mati: “Mulle meeldivad inimesed, kes autoroolis mõtlevad”

Rapla Autokooli sõiduõpetaja Mati AndrespokMati Andrespok on üks Rapla Autokooli asutajatest, kes sõiduõpetaja olnud 10 aastat ja selle aja jooksul töötanud sadade õpilastega. Tema käe all saab õppida nii mopeedi-, mootorratta- kui ka autosõitu. Uurisime lähemalt, mis mehega on tegu ja miks talle meeldib õpetada.

Miks hakkasid sõiduõpetajaks?

Eelmine töökoht oli ennast juba ammendanud ja tahtsin vaheldust. Kuna olin oma lastele varem juhendajana autosõitu õpetanud, siis soovitasid tuttavad autokooli õpetajad, et võiksin ametlikult sõiduõpetajana kätt proovida. Nii ma paberid kooli sisse andsingi ja hiljem asutasin Rapla Autokooli. Tänaseks olen juba 10 aastat õpetaja olnud.

Milliseid ameteid oled varem pidanud?


Hariduselt olen agronoom ja taasiseseisvunud Eestis pidasin aiandit, kus kasvatasime kurki ja tomatit. Hiljem asutasime ka puu- ja köögivilja hulgulao, kus töötasin muuhulgas autojuhina. Nõukogude ajal olen olnud erinevates ametites alates traktoristist ja lõpetades mehaanikuga.

Mis on sinu jaoks kõige parem asi sõiduõpetaja ameti juures?

Õpetaja töö tundub küll rutiinne, kuid iga õpilane on erinev ja see on tõsiselt hea väljakutse. Mulle meeldib tõestada õpilasele ja iseendale, et igaüks saab sõitma õppida. Mõnda õpilast on vaja julgustada ja teist rahustada ning minu väljakutse on ära tunda, milline lahendus töötab kõige paremini.

Mis sind motiveerib?


Kui mu õpilased saavad juhiloa kätte, siis on endal sama hea tunne kui neil. See teebki tuju heaks. Meeldib ka see, et saan iga päev töötada ja suhelda erinevate inimestega.

Mida pead õpetaja ja õpilase koostöö juures kõige olulisemaks?


Kõige tähtsam ongi selles ametis koostöö. Õpilane ja õpetaja peavad üksteist usaldama. Õpilane võiks uskuda, et ma olen omas valdkonnas ekspert. Mina omalt poolt lasen õpilasel ise katsetada ja asju läbi mõelda, sest see annab talle enesekindlust. Mulle meeldivad inimesed, kes autoroolis mõtlevad!

Milline on kõige meeldejäävam lugu õpetajaametist?


Kunagi ei lähe meelest üks naine, kes sõitis minuga rohkem kui 80 tundi ja tegi lõpuks ARK-is eksami esimesel korral ära. Ta oli pisarateni liigutatud ja mul oli ka tema üle nii hea meel, et silmanurk läks märjaks. See oli väga hea tunne.

Anna üks soovitus, kuidas autokool võimalikult kiiresti ja edukalt läbida.


Autokooli teooria- ja sõidutunnid ning ka riiklikud eksamid peaks läbima võimalikult kiiresti ja lühikese aja jooksul. Olen väga palju näinud õpilasi, kes jätavad õppetöösse pausi ja peavad pärast otsast peale alustama, sest kõik on ununenud. Järjest õppides säästab õpilane nii aega kui ka raha.

Millega tegeled vabal ajal?


Mulle meeldib teha aiatöid ning kuulata muusikat. Muretsesin endale ka suitsuahju, nii et viimasel ajal olen nautinud liha ja kala suitsutamist. Nooremana meeldis ka palju mootorrattaga sõita.

Mis on sinu lemmikmuusika autoroolis kuulamiseks?

Üksinda sõites kuulan rokki Radio Maniast, aga tunnis on muusika õpilase valida. Pigem kuulan sõites muusikat kui jutusaateid, sest väga huvitava vestlusteema korral kipub tähelepanu hajuma.

Milline on sinu unistuste auto- või motomatk?


Nooruspõlves käisin sõbraga mootorrattaga Gruusias ja Armeenias mägedes sõitmas ja sellist asja kordaks võimalusel kindlasti. Eriti huvitav oleks seigelda sellises kohas, kus ei ole asfalti, vaid väikesed kohalikud rajad nagu võiks leida Botswanast või Nepaalist. Kaukaasia reisiltki mäletan, kuidas pidime moororratast varisenud kividest üle tassima – see oli vägev!

 

*****

Kui soovid Mati või teiste õpetajate sõitma tulla, siis vaata järgmise kursuste algusaegu ja registreeru varakult. Ootame sind!