Mootorratas

Mootorratta juhtimiseks on vajalikud A-kategooria juhiload, mida on võimalik omandada kolmel erineval õppesuunal olenevalt juhi vanusest ja varasemast sõidukogemusest.

A1-kategooria juhiloa saab omandada alates 16. eluaastast ja kursusele tulemiseks peab olema vähemalt 15,5-aastane. Sellise juhiloaga võib sõita mootorrattaga, mille võimsus on kuni 11kw, töömaht kuni 125cm3 või erivõimsus kuni 0,1kw/kg.

A2-kategooria mootorrattaluba saab taotleda alates 18. eluaastast. Kursusele tulemiseks peab olema vähemalt 17,5-aastane. Sellise juhiloaga võib sõita mootorrattaga, mille võimsus on kuni 35kw ja erivõimsus kuni 0,2kw/kg ning mis ei ole ümber ehitatud sõidukist, mille võimsus on vähemalt kaks korda nii suur.

A-kategooria juhtimisõigust saab taotleda alates 24. eluaastast või alates 20. eluaastast juhul, kui A2-kategooria juhtimisõigust on omatud 2 aastat. A-kategooria juhiloaga on lubatud sõita ka mootorrattaga, millel võimsust üle 35kw või erivõimsust üle 0,2kw/kg. Varasemalt A2-kategooria juhiluba omamata peab kursusele tulemiseks olema vähemalt 23,5-aastane.

 

Esmaõppe korras A-kategooria juhiloa omandamiseks peab läbima liiklusteooriaõppe (24 tundi), sõidukoolituse (12 tundi) ning esmaabikoolituse (16 tundi). Vajadusel peab sõiduoskuse lihvimiseks võtma lisa sõidutunde. Kõikide õppetundide pikkus on 45 minutit.

Täiendusõppes saab mootorrattaluba omandada, kui sul on juba olemas B-, C- või D-kategooria luba. Sellisel juhul peab läbima liiklusteooriaõppe (10 tundi), sõidukoolituse (10 tundi) ning kehtiva tunnistuse puudumisel ka esmaabikoolituse (16 tundi). Vajadusel peab sõiduoskuse lihvimiseks võtma lisa sõidutunde. Kõikide õppetundide pikkus on 45 minutit.

 

Tunnid toimuvad Raplas aadressil Viljandi mnt 5. Klassiõppe toimumise kellaaeg lepitakse osalejatega kokku esimesel tunnil. Sõidutundide toimumise ajad lepitakse sõiduõpetajaga kokku siis, kui teooriatundides on läbitud teemad, mis on õppekava kohaselt vajalikud õppesõitudega alustamiseks.

Kursuse hind moodustub järgmistest osadest:

  • põhipakett (24 teooriatundi + 12 sõidutundi või 10 teooriatundi + 10 sõidutundi)
  • esmaabikoolitus

Registreerumiseks vajalikud materjalid:

  • tervisetõend perearstilt
  • 1 dokumendifoto
  • isikut tõendav dokument

NB! Õpilaste ohutus on meile tähtis. Seetõttu peab sõitja alati kandma turvavarustust: motokiiver, motosaapad või muud kinnised hüppeliigese kaitsmega saapad, motokindad ning vähemalt põlve-, õla- ja küünarliigesekaitsmeid. Vajadusel saame õpilasele laenata kiivrit ja kaitsemeid, kuid soovitame investeerida sobiva suurusega varustusse, mis annab suurema turvatunde ja vähendab vigastuste ohtu. Loe lähemalt, kuidas valida mootorratta turvavarustust.

 

Loe lisaks:

Hinnakiri

Juhtimisõiguse taotlemise tingimused

Rapla Autokooli A-kategooria õppekava täiendusõppes (pdf)

Rapla Autokooli A1- ja A2-kategooria õppekava esmaõppes (pdf)

Õppetöö aluseks on  „Mootorsõidukijuhi ettevalmistamise tingimused ja kord ning mootorsõidukijuhi ettevalmistamise õppekavad“ Majandus- ja kommunikatsiooniministri määrusest nr 60